5.HOMEDECO ULUSLARARASI EV TEKSTİLİ, DEKORASYON ve ZÜCCACİYE FUARI

Fuar Kimliği
 • Fuar Tarihi
  26-28 Mart 2011
 • Fuar Yeri
  ALMAATA / KAZAKİSTAN
 • Fuar Alanı
  ATAKENT EXPOCENTR
  Republic of Kazakhstan 050057 Almaty, Timiryozev Str., 42
 • Fuar Bilgisi (2010)
  61 yerli ve yabancı iki farklı salonda toplam 1820 metrekarelik net sergi alanında 5.000 ziyaretçiye ev tekstili, zücaciye, ev gereçleri ve iç dekorasyon sektörlerindeki en son trendleri sergileme imkânları buldular.
  Homedeco fuarına bu sene toplam 7 ülkeden katılım gerçekleştirildi.
  Bu ülkeler: Kazakistan, Türkiye, İtalya, Hindistan, Çin, Almanya ve Hollanda
 • Katılım Bedeli ve Devlet Teşviği
  260 €/m2 STAND ve NAKLİYE DÂHİL
  Yurt Dışı Fuarlarda Katılımcıların Desteklenmesi
  MADDE 5 – (1) Yurt Dışı Fuar Organizasyonlarında, katılımcı tarafından organizatöre ödenen katılım bedelinin %50’si destek kapsamında katılımcıya ödenir. 
  Katılımcıya fuar bazında ödenecek destek tutarı, Yurt Dışı Fuarın genel nitelikli uluslararası fuara Milli Katılım veya Türk İhraç Ürünleri Fuarı olması halinde 10.000 ABD Dolarını; sektörel nitelikli uluslararası fuara Milli Katılım, Yabancı Firma Katılımlı Sektörel Fuar veya Sektörel Türk İhraç Ürünleri Fuarı olması halinde ise 15.000 ABD Dolarını geçemez. 
  Hedef Ülke Bazında İlave Fuar Desteği     
  MADDE 9–(1) Müsteşarlıkça yürütülen İhracat Stratejisi çerçevesinde ihracatımızın ülke ve pazar açısından çeşitlendirilmesi ve firmalarımızın hedef pazar olarak nitelenen ülkelere yönlendirilebilmelerini teminen her yıl belirlenen 15 hedef ülkede düzenlenecek fuarlara iştirak eden katılımcıların %50 destek oranına 20 puan ilave destek sağlanır.
 • Paket Ücrete Dahil Hizmetler
  1. Her 15 m2'ye dekoratif standart stand
  2. 1 Masa, 3 sandalye
  3. 0,5 m3'e ücretsiz nakliye (karayolu)
  4. Çöp sepeti, kül tablası
  5. Stand içi halı, alınlık yazısı 
  6. Fuar genel temizliği 
  7. 3m askılık boru veya raf
  8. Her 5 m2'ye 1 spot
  9. Vestiyer, priz
  10. Fuar genel güvenliği
 • Katılımcı Sektörler
  1. Züccaciye
  2. Hediyelik Eşya
  3. Cam Mutfak Eşyası
  4. Porselen Mutfak Eşyası
  5. Çelik Mutfak Eşyası 
  6. Dekoratif Cam Ürünler
  7. Elektrikli Ev Aletleri
  8. Elektronik Ev Eşyası
  9. Dekorasyon
  10. Ev Tekstili
 • Daha Fazla Bilgi İçin
  Serap TEKTAŞ
  Tel: 0 212 284 23 00 Dahili: 142–165
  serap@turkel.com.tr

  www.homedecofair.com

Basın Bülteni

Türkel Fuarcılık tarafından 26 – 28  Mart 2011 tarihleri arasında, Kazakistan’ın Almatı şehrinde, Atakent Fuar Merkezi’nde, “HOMEDECO Uluslararası Ev Tekstili, Zücaciye ve Dekorasyon Fuarı’nı’’ 5. kez düzenleyecek.

Türkel Fuarcılık, ev tekstili ve dekorasyon sektöründe faaliyet gösteren Türk firmaları için Moskova ve Kiev’den sonra, yeni bir pazar kapısı olarak sunduğu Almatı HOMEDECO Fuarı ile profesyonel alıcılara ulaşılmıştır. Yükselen gelir seviyesine paralel olarak hızla gelişen inşaat ve mobilya sektörleri dolayısıyla, Kazakistan' da her çeşit ev tekstili ürünlerine de artan bir talep vardır. Yerli üretim kapasitesi yok denecek kadar düşük olduğundan, ev tekstili ürünleri ihtiyacı ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Kazakistan'ın eski başkenti Almatı bu ünvanını 1998 yılında Astana'ya kaptırmasına rağmen, ekonomik ve ticari başkent olma özelliğini sürdürüyor. Geniş caddeleri ve büyük bir çoğunluğu 4-5 kattan fazla olmayan binalar gelişmenin en çarpıcı örneği olarak göze batıyor. Ticaretteki hızlı gelişme sonucu artan talep kente pahalılık olarak yansımış, kira fiyatları metrekare başına 20 dolara kadar çıkmıştır.

Türkiye Kazakistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olması ve kardeş dost ilişkilerimizin olması nedeniyle ekonomik ilişkiler her geçen gün artarak devam etmektedir. Ev Tekstili sektörü açısından oldukça cazip bir pazar olan Kazakistan ve Orta Asya pazarındaki potansiyel müşterilere fuarımız vesilesi ile ulaşılması önemli bir fırsattır.

Türkiye'nin Orta Asya'daki en büyük ticari ortağı olan Kazakistan’da Türk-Kazak ortaklığı şeklinde bin 100 şirket faaliyet gösteriyor.

Kazakistan, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri içinde hali hazırda en elverişli iş ortamını sağlayan ülkedir. Sahip olduğu ekonomik kaynaklar itibariyle Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri içinde oldukça güçlü bir konumda bulunan Kazakistan’da, bağımsızlığın kazanılmasından sonra yaşanan kriz aşılmış, ekonomik istikrar sağlanmış, ekonomik mevzuatın iyileştirilmesi ve özel sektörün canlandırılması konusunda ilerleme kaydedilmiştir.
.
Rusya Federasyonu, BDT ülkeleri içerisinde Kazakistan’ın en önemli ticari partneri olup, diğer önemli partnerleri ise Çin, Almanya ve Ukrayna’dır. Türkiye ve Kazakistan arasındaki ekonomik ilişkiler özellikle son yıllarda önemli ölçüde ivme kazanması, Türk tekstil sektörü için de önemli bir ihracat kapısı olarak görülmektedir.

Ülkemiz menşeli ürünlerin Kazak pazarında olumlu bir imajı bulunmaktadır. Türk malı ürünler kaliteli mallar olarak tanınmakta olup, orta ve üst-orta sınıfa hitap etmektedir. Türk ürünlerinin hali hazırdaki olumlu imajının ülkede yürütülecek yoğun tanıtım faaliyetleri ile güçlendirilmesinde yarar görülmektedir. Bu bakımdan başta ihtisas fuarları olmak üzere ülkede düzenlenen fuarlara katılım büyük önem taşımaktadır.