6.LESHOW/KAZAKİSTAN ULUSLARARASI DERİ ve KÜRK MODA FUARI

Fuar Kimliği
 • Fuar Tarihi
  20–22 AĞUSTOS 2011
 • Fuar Yeri
  ALMAATA - KAZAKİSTAN
 • Fuar Alanı
  ATAKENT – EXPO / 10. PAV
  42, TIMIRYAZEV STR, ALMATY , KAZAKHSTAN
 • Ülke Bilgisi
  2 724 900 km2 yüzölçümüne sahip olan Kazakistan, yüzölçümü açısından dünyanın dokuzuncu, eski Sovyetler Birliği ülkelerinin ikinci en büyük ülkesidir.  Ülkenin nüfusu 2009 yılı itibarı ile 15,8 milyondur. Türkiye’nin yaklaşık 3,5 katı büyüklüğündeki ülke, Orta Asya’da Çin’in kuzeybatısında, Ural Nehri’nin batısında yer almaktadır.
  Kazakistan, Dolar bazında BDT ülkeleri içinde-Rusya hariç- en yüksek kişi başı GSYİH ve aylık ücretlere sahip ülkedir. Ekonomide yaratılan katma değerin büyük bir bölümü petrol sektöründen kaynaklanmaktadır. Kazakistan, Türkiye’nin ihracatı açısından da fırsatlar barındırmaktadır.
 • Katılım Bedeli ve Devlet Teşviği
  PAKET FİYAT 280 €/m2
  Yurt Dışı Fuarlarda Katılımcıların Desteklenmesi
  MADDE 5 – (1) Yurt Dışı Fuar Organizasyonlarında, katılımcı tarafından organizatöre ödenen katılım bedelinin %50’si destek kapsamında katılımcıya ödenir. 
  Katılımcıya fuar bazında ödenecek destek tutarı, Yurt Dışı Fuarın genel nitelikli uluslararası fuara Milli Katılım veya Türk İhraç Ürünleri Fuarı olması halinde 10.000 ABD Dolarını; sektörel nitelikli uluslararası fuara Milli Katılım, Yabancı Firma Katılımlı Sektörel Fuar veya Sektörel Türk İhraç Ürünleri Fuarı olması halinde ise 15.000 ABD Dolarını geçemez. 
  Hedef Ülke Bazında İlave Fuar Desteği     
  MADDE 9–(1) Müsteşarlıkça yürütülen İhracat Stratejisi çerçevesinde ihracatımızın ülke ve pazar açısından çeşitlendirilmesi ve firmalarımızın hedef pazar olarak nitelenen ülkelere yönlendirilebilmelerini teminen her yıl belirlenen 15 hedef ülkede düzenlenecek fuarlara iştirak eden katılımcıların %50 destek oranına 20 puan ilave destek sağlanır.
 • Paket Ücrete Dahil Hizmetler
  HER 15 M2’ YE ;
  1 masa, 3 sandalye, 3 mt askılık boru, 3 adet spot
  Her standa; çöp kovası, kül tablası, grup priz, stand içi halı, alınlık yazısı
  Fuar kataloğunda tanıtım yazısı

  Nakliye Hizmeti
  Her 15m2’ye 1 m3 gidiş – dönüş ( tır’la )
  • Hak edilen m3 aşıldığı takdirde ekstra navlun bedeli 550 €/m3
  • Bedelsiz ürün taşıma 8 €/kg
 • Katılımcı Sektörler
  1. DERİ 
  2. KÜRK 
  3. DERİ KONFEKSİYON 
  4. KÜRK KONFEKSİYON
  5. MODA AKSESUARLARI
  6. AYAKKABI
  7.SARACİYE
  8. YAN SANAYİ
 • Daha Fazla Bilgi İçin
  Gamze ATEŞSÖNMEZ 
  TEL: 0 212 284 23 00 Dahili: 134 
  FAX: 0 212 278 39 36
  E-mail: gamze@turkel.com.tr
Basın Bülteni

6. LESHOW ULUSLARARASI DERİ ve KÜRK MODA FUARI

20 – 22 AĞUSTOS 2011  ALMATI – KAZAKİSTAN

Dünyanın dört kıtasında 20 yıldan beri 200’den fazla fuara imza atan Türkel Fuarcılık,  20 – 22 Ağustos 2011 tarihleri arasında Kazakistan’ın Almatı şehrinde LeShow Uluslararası Deri ve Kürk  Fuarı’nın 6’sını düzenledi.

Türk deri sektörünün önde gelen üreticilerinin yer aldığı fuar, Atakent Expo Fuar Merkezi’nde yapıldı. Türk firmalarının ürünlerinin tanıtıldığı defilelere Kazak halkı oldukça ilgi gösterdi. 

Geçtiğimiz yıl Türk firmaları açısından oldukça başarılı geçen fuarda, bu yıl da Türk firmaları fuarımızda yerlerini aldılar. Fuara olan ilgi en çok geçtiğimiz yıllarda zor günler geçiren deri üreticilerimizin yüzünü güldürdü.  

Ülkemiz menşeli ürünlerin Kazak pazarında olumlu bir imajı bulunmaktadır. Türk malı ürünler kaliteli mallar olarak tanınmakta olup, orta ve üst-orta sınıfa hitap etmektedir. Türk ürünlerinin hali hazırdaki olumlu imajının ülkede yürütülecek yoğun tanıtım faaliyetleri ile güçlendirilmesinde yarar görülmektedir. Bu bakımdan başta ihtisas fuarları olmak üzere ülkede düzenlenen fuarlara katılım büyük önem taşımaktadır.

Türkiye, Kazakistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olması ve kardeş dost ilişkilerimiz nedeniyle ekonomik ilişkiler her geçen gün artarak devam ediyor. Rusya Federasyonu’ndan sonra BDT ülkeleri arasında en büyük yüzölçümüne sahip olan Kazakistan, büyük petrol rezervlerine ve yakın mesafede olan mineral ve metal kaynaklarına sahip. 

Rusya Federasyonu, BDT ülkeleri içerisinde Kazakistan’ın en önemli ticari partneri olup, diğer önemli partnerleri ise Çin, Almanya ve Ukrayna’dır. Türkiye ve Kazakistan arasındaki ekonomik ilişkiler özellikle son yıllarda önemli ölçüde ivme kazanması, Türk deri sektörü için de önemli bir ihracat kapısı olarak görülmektedir. Çin’e en yakın mesafede olan Kazakistan, Türk firmalarının katıldığı fuarda Türk deri ürünlerinin kalitesini ve fiyatlarını da böylece mukayese etmiş oluyorlar.