14.LESHOW ULUSLARARASI DERİ ve KÜRK MODA FUARI

Fuar Kimliği
 • Fuar Tarihi
  17 – 19 MAYIS 2011
 • Fuar Yeri
  MOSKOVA - RUSYA
 • Fuar Alanı
  EXPOCENTR / 4 ve 7.PAVİLYON
  Russia, 123100, Moscow  Krasnopresnenskaya nab., 14
 • Fuar Bilgisi
  2010 yılında toplam 103 firmanın katıldığı fuara 3 gün içerisinde deri kürk sektörüyle ilişkili Rusya Federasyonu ve çevre illerdeki alıcılar, satıcılar, toptancılar, parekendeciler, pazarlama firmaları, ziyaret etmiştir. Katılımcı firma sayısı ise 53 Türk Firması, 50 Yabancı firmadır. Yurtdışından Rusya, İtalya, Arjantin, Avustralya, Yunanistan, Çin, Fransa , Polonya, Pakistan ve ABD’ den katılımlar gerçekleşmiştir.  Moskova dışında fuara gelen ziyaretçiler ağırlıklı Nizhniy Novgorod, Rostov-Na-Donu, Tymuen, Vladimir, Volgograd, Kazan, Ekaterinburg gibi şehirlerdendir.
 • Katılım Bedeli ve Devlet Teşviği
  DEKORATİF STAND DAHİL PAKET FİYAT 410 €/m2
  REGISTRATION  250 €
  Yurt Dışı Fuarlarda Katılımcıların Desteklenmesi
  MADDE 5 – (1) Yurt Dışı Fuar Organizasyonlarında, katılımcı tarafından organizatöre ödenen katılım bedelinin %50’si destek kapsamında katılımcıya ödenir.
  Katılımcıya fuar bazında ödenecek destek tutarı, Yurt Dışı Fuarın genel nitelikli uluslar arası fuara Milli Katılım veya Türk İhraç Ürünleri Fuarı olması halinde 10.000 ABD Dolarını; sektörel nitelikli uluslararası fuara Milli Katılım, Yabancı Firma Katılımlı Sektörel Fuar veya Sektörel Türk İhraç Ürünleri Fuarı olması halinde ise 15.000 ABD Dolarını geçemez. 
  Hedef Ülke Bazında İlave Fuar Desteği     
  MADDE 9–(1) Müsteşarlıkça yürütülen İhracat Stratejisi çerçevesinde ihracatımızın ülke ve pazar açısından çeşitlendirilmesi ve firmalarımızın hedef pazar olarak nitelenen ülkelere yönlendirilebilmelerini teminen her yıl belirlenen 15 hedef ülkede düzenlenecek fuarlara iştirak eden katılımcıların %50 destek oranına 20 puan ilave destek sağlanır.
 • Paket Ücrete Dahil Hizmetler
  30M2’YE KADAR STANDLAR İÇİN ;
  Her 15m2 ye 1masa, 4sandalye, 3mt askılık boru, 3adet spot
  Her standa; çöp kovası, kül tablası, grup priz, stand içi halı, alınlık yazısı
  Fuar katalogunda tanıtım yazısı
  31 – 50 m2 ARASI  STANDLAR İÇİN;

  Yukarıdaki maddelere ilave 1 adet ayna, 1 adet kabin ( 1x1mt )
  51 m2 VE ÜZERİ  STANDLAR İÇİN;
  Yukarıdaki maddelere ilave 1 adet info desk
 • Katılımcı Sektörler
  1. DERİ 
  2. KÜRK 
  3. DERİ KONFEKSİYON 
  4. KÜRK KONFEKSİYON
  5. MODA AKSESUARLARI
  6. YAN SANAYİ
  7.SARACİYE
 • Daha Fazla Bilgi İçin
  Gamze ATEŞSÖNMEZ 
  TEL: 0 212 284 23 00 Dahili: 134 
  FAX: 0 212 278 39 36
  e-mail: gamze@turkel.com.tr

  www.leshow.ru

Basın Bülteni

Deri ve kürk fuarı denince Rusya’da ilk akla gelen LeShow, 17–19 Mayıs 2011 tarihleri arasında Moskova’da Expocentr Fuar Merkezi’nde 14.cü kez düzenlenecek.
LeShow Uluslararası Deri ve Kürk Fuarı, kendi konusunda dünyada 4., Rusya’da da 1. fuar olarak biliniyor.
Geçen yıl yapılan LeShow Fuarı’na Türk üreticilerin yanı sıra Çin, Tayland, Pakistan, İspanya, Arjantin, Avusturalya, Polonya, Kanada, Mısır, Ukrayna  ve Rusya  olmak üzere 120 firma katıldı. Rusya’nın en büyük deri fuarı olan LeShow’a katılan firma sayısı, önceki yıla kıyasla yüzde 25 arttı. Geçtiğimiz yıllarla göre fuarda Türk firmaların işgal ettiği alan yüzde 90 civarında iken geçen yıl bu oran yüzde 60’lara indi. Fuarı ilk gün 2 bin kişi gezdi.
150 milyon nüfusu ile tüm dünya için çok önemli bir pazar olan Rusya, çoğrafi yakınlığımız itibari ile deri sektörümüz için daha büyük önem taşıyor. Rusya’da ve tüm dünyada artık çok iyi tanınan ve her yıl özellikle beklenen bir fuar olan LeShow’a Türk deri sektörü de gereken önemi veriyor. 
128 milyar dolar olan dünya deri ticaretinin 2 milyar dolarını Türk derisi oluşturuyor. 700 milyar dolarlık bir pazar olan Rusya, Türk deri sektörü için çok büyük önem taşıyor.
Rusya Federasyonu, dünyadaki en önemli deri giyim pazarlarından biri olup, ülkedeki talepler ancak ithalatla karşılanabilmektedir. LeShow Fuarı, sadece Rusya Federasyonu pazarı değil, dünya alıcılarının dikkate aldığı konuma gelmiş olup, bir fuar markası olarak kendisini kanıtlamıştır. Rusya deri ve kürk giyimde Türkiye ve dünya için önemli pazarlardan biri. Bu ülkenin deri giyim talebi iklim nedeniyle zorunlu bir ihtiyaç ve trendlere göre belirleniyor. Bu nedenle Rusya deri ve kürk giyimde potansiyel alıcı durumunda. Genelde, Türk Deri Sanayi alt yapı, teknoloji ve ihracata yönelik performansı dikkate alındığında belirli bir rekabet gücüne sahiptir. Ancak deri sektörünün temel girdisi olan ham derinin ülke içi üretiminin yeterli olmaması nedeniyle, ham ve yarı işlenmiş deri talebi ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Ham deri ve yarı işlenmiş deri ithalatının önemli bölümü AB ülkelerinden gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle organize deri sanayi bölgelerinde yeni tesislerin devreye girmesi ile ham deri işleme kapasitesinde önemli artış olmuştur.Deri sektöründe her şeye rağmen Rusya önemli bir pazar payına sahiptir. Zeytinburnu, Kuzey ülkelerinden çok sayıda turist ağırlayan, yurda kazandırdığı döviz miktarı 4 milyar dolar civarında olan bir deri konfeksiyonu, üretimi, ihracatı ve ticaret merkezidir.

Türkiye'nin deri ürünleri ihracatı iki pazarda yoğunlaşmış durumdadır. Söz konusu pazarlar yüzde 28,2'lik payı ile Almanya ve yüzde 15,7'lik payı ile Rusya'dır.