52. ZİFT ULUSLARARASI GENEL TİCARET FUARI 03 – 07 MAYIS 2011 BULAWAYO - ZİMBABWE

Türkel Fuarcılık, 03 – 07 Mayıs 2011 tarihleri arasında Zimbabwe’nin ticaret şehri Bulawayo’da yapılan 52. ZİFT ULUSLARARASI GENEL TİCARET FUARI’nın Türkiye milli katılımını düzenledi.

Zimbabwe International Exhibition Center Fuar Merkezi’nde yapılan fuara ev sahibi Zimbabwe dışında 10 ülke iştirak etti.

Bulawayo şehri Güney Afrika’nın en etkin yerel yönetimleri arasında olduğundan ZIFT fuarı için çok uygun bir lokasyondur. Bulawayo demiryolu, yol ve hava hizmetleri açısından ticarete yatkın konumuyla ihracatçılara yatırım kolaylığı sağlamaktadır. Bulawayo Güney Afrika, Botswana ve Zambiya’ya komşu olması dolayısıyla ekonomik ihracat olanaklarını sunmaktadır. Sanayi için şehrin önemli altyapı, ticaret ve hizmetlerden ZITF fuarı aracılığıyla yararlanılabilir.

Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NUST) Bulawayo’dadır. ZITF çeşitli konferans ve atölye çalışmaları için NUST ile işbirliği yapmaktadır. Matobo Hills, antik kaya resimleri, Victoria Şelaleleri ve Hwange Milli Parkı inanılmaz koleksiyonu, istisnai yaban hayatı ve Khame Harabeleri olağanüstüdür. Bulawayo nüfusu hızla gelişmektedir. Bu da istihdam ve yatırım fırsatları (turizm, eğitim, inşaat, hastane, üretim, finans) sunmaktadır.

Fuara katılan firmalar Tekstil, Gıda, İnşaat, Otomotiv, Makine, Elektrik, Ambalaj, Mutfak Ekipmanları, Mobilya, Kozmetik ve Temizlik ürünlerini sergilediler.

Yıllık ithalatı 1.3 milyar dolar olan Zimbabwe, makine ve taşıt ekipmanları, sanayi malları kimyasallar ve yakıtlar ithal etmektedir.