8. DESIGN LIVING TENDENCY ULUSLARARASI EV TEKSTİLİ ve DEKORASYON FUARI
05 – 08 EKİM 2011 KİEV - UKRAYNA

8. Design Living Tendency Uluslararası Ev Tekstili ve Dekorasyon Fuarı 05 – 08 Ekim 2011 tarihleri arasında Kiev Expo Plaza Fuar Merkezinde gerçekleşecek. Türkel Fuarcılık organizasyonuyla 30’a yakın Türk firmasının katılacağı fuara Türkiye dışından ev sahibi Ukrayna, Polonya, Slovenya, İtalya ve Hindistan gibi ülkeler de yer alacak.

Fuara Küçükçalık, Brillant, Eke, Sesli, Süper Tekstil, Aydın Örme, Dizayn Tekstil, Sancak Tekstil, Deniz Brode, Alba Tekstil, Genç Tekstil, Ağaoğlu Tekstil gibi sektörün lider firmaları katılıyor.

Fuarda katılacak firmaların sergileyeceği ürünleri; ev, mutfak, banyo, yatak odası, ofis, bahçe mobilyaları, oturma grupları, masa, sandalye, her türlü ev dekorasyonu, mobilya yan sanayi, aydınlatma, her türlü ev tekstili ürünleri (tül perde, havlu, bornoz, masa örtüleri, yatak örtüleri, çarşaf, nevresimler, battaniye, halı, döşemelik kumaş, banyo-mutfak aksesuarları…) oluşturuyor.

Türkiye’ye deniz ticareti açısından yakın olması nedeniyle 60 milyonu aşan nüfusu ile Ukrayna, ülkemiz için en etkili pazarlardan birini oluşturmaktadır. Ukrayna’da, özellikle yerleşim merkezlerinde ve civarında toplu konut inşaatları, iş merkezleri, ev-ofis, oteller inşa edilmekte ve iç donanımları yenilenmektedir. Yeni açılan otellerin iç donanımları ve dekorasyonun çoğunluğu Türk firmaları tarafından yapılıyor.

Zorlu, Küçükçalık, Eke, Brillant, Süper Tekstil, Maisonette gibi sektörün önde gelen üreticilerinin şu anda Ukrayna’ya yaptıkları ihracat 100 milyon dolara ulaşmış bulunuyor. Zorlu Tekstil, Ukrayna’da 13 mağazasıyla 10 milyon doları aşan ihracatıyla başı çekiyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi birkaç yıl önce 1 milyar dolarken, şu anda 4 milyar dolar düzeyine ulaştı. 60 milyon nüfusuyla ihtiyaçları doğrultusunda dünya pazarına açılan ülke konumunda olan Ukrayna’nın dış ticaret hacminde, Rusya, Almanya ve Türkmenistan’dan sonra 4. sırada yer alan Türkiye coğrafi yakınlığı nedeniyle de en avantajlı konumda.