19. BUDPRAGRES ULUSLARARASI İNŞAAT MALZEMELERİ FUARI 
06 - 09 EYLÜL 2011 - BEYAZ RUSYA – MİNSK

Türkel Fuarcılık, 06 – 09 Eylül 2011 tarihleri arasında Beyaz Rusya – Minsk’te yapılacak olan 19. BUDPRAGRES Uluslararası İnşaat Malzemeleri Fuarı’nın Türkiye milli katılımını dördüncü kez düzenleyecek.

Minsk Expo Fuar Merkezi’nde yapılacak fuara ev sahibi Beyaz Rusya dışında 10’un üzerinde ülke iştirak edecek. 

207 bin 600 km2 yüzölçümüyle ve yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip olan Beyaz Rusya kuzeyde Letonya ve Rusya Federasyonu, doğuda Rusya Federasyonu ve Ukrayna, batıda Polonya ve Litvanya ile komşudur. Başkenti Minsk olup, önemli şehirleri Gomel, Mogilev, Vitebesk ve Grondno’dur. 
Fuarın katılımcı profilini, inşaat makinaları ve ekipmanları, yapı malzemeleri ve ekipmanları, inşaat materyalleri, mühendislik sitemleri, ısıtma–soğutma sistemleri gibi sektörler oluşturmaktadır. 

Beyaz Rusya’da 37 Türk firması faaliyet göstermektedir. Söz konusu firmaların toplam sermaye tutarı yaklaşık 18.5 milyon dolardır. 
Beyaz Rusya firmaları Türk serbest bölgelerinde, Türk firmaları de Beyaz Rusya’daki serbest bölgelerde önemli yatırım olanaklarına sahiptir. Özellikle KOBİ’ler için tüketim malları üretiminde pek çok yatırım olanağı bulunmaktadır. 

Ülkede inşaat sektörü son yıllarda çok canlanmıştır. Bu canlılık sebebiyle müteahhit ve taşeron firma ile üst düzey yönetici ihtiyacı bulunmaktadır. 
Son 8 yılda, artan emlak inşaatlarına rağmen rakam ikiye katlanmıştır. Bunun başlıca sebepleri şehrin nüfusunun göçlerle 104 bin kişi artmış olması ve kişi başına zorunlu iskan alanının 6 m2’den 15 m2’ye çıkmış olmasıdır. 

2010 yılında fuara 10 ülkeden 420 firma iştirak etmiştir. Fuar 4 gün sürmüş olup, Katılımcı ülkeler Beyaz Rusya, Polonya, Litvanya, Ukrayna, Rusya, Almanya, İspanya, Letonya,