20. SBIE SAUDI BUILDING & INTERIORS EXHIBITION 
25 – 28 NİSAN 2011 CİDDE – SUUDİ ARABİSTAN

Türkel Fuarcılık, 25–28 Nisan 2011 tarihlerinde 20. SBIE SAUDI BUILDING & INTERIORS EXHIBITION’ın milli katılımını düzenledi.

Doğu Afrika ve Arap bölgesinin hakim ülkesi Suudi Arabistan pazarının en önemli liman ve ticaret kenti Cidde’de yapılan fuar, Jeddah Centre for Forum & Eventsfuar alanında düzenlendi. Fuara Türk firmalarının yanında Çin, Mısır, Fransa, Almanya, İran, İtalya, Kuveyt, Lübnan, Malezya, Polonya, Rusya, Tayvan, İngiltere ve ABD’den bir çok uluslararası firma katıldı.

Cidde, Suudi Arabistan'ın Kızıldeniz kıyısındaki en büyük yerleşim merkezi. Başkent Riyad'dan sonra ülkenin ikinci büyük, Mekke Bölgesi'nin de en büyük kenti. Yaklaşık 3,4 milyon nüfuslu olan bu kent, aynı zamanda Suudi Arabistan'ın ticaret merkezi sayılıyor. Cidde, Ortadoğu ve batı Asya'nın en zengin kentlerinden biri olmanın yanı sıra, İslam'ın kutsal kenti Mekke'nin de ana giriş noktası konumunda bulunuyor.

Fuara, İnşaat-Yapı Malzemeleri ve Ekipmanları, Elektrik, Aydınlatma, Mermer, Granit-Taş ve Teknolojileri, İş ve İnşaat Makineleri, Yangından Korunma, Su Teknolojileri Atık Yönetimi, Mobilya, İç Dekorasyon ve Zemin Kaplama alanında faaliyet gösteren firmalar katıldı.

Suudi Arabistan pazarı tüm Körfez ülkelerinin pazar hacminden daha büyüktür. Türkiye'den Suudi Arabistan'a gönderilen ihracat ürünleri her geçen gün genişlemekte ve dolayısıyla ihracat rakamları da hızla artmaktadır. Türkiye Makine sektörü için Suudi Arabistan çok önemli ve sürekli büyüyen bir pazar olmaya devam etmektedir.