15. ELCOM ULUSLARARASI ELEKTRİK, ENDÜSTRİYEL AYDINLATMA ve OTOMASYON FUARI
12 - 15 Nisan 2011 KİEV

Türkel Fuarcılık, 12 - 15  Nisan 2011 tarihleri arasında Kiev’de “14. ELCOM Uluslararası Elektrik, Endüstriyel Aydınlatma ve Otomasyon Fuarı’nın, Türkiye milli katılımını düzenledi. 

Fuarın katılımcı profili; elektroteknik, güç kaynakları, kablolama ve aydınlatma üreticilerinden oluşuyor.

Ukrayna coğrafi olarak Türkiye’ye yakın bir ülke olup, 60 milyon civarındaki nüfusuyla büyük bir pazar oluşturmaktadır.  Aynı zamanda yetişmiş insan gücü, zengin hammadde kaynakları ve çeşitli sektörlerdeki yeni yatırım ve modernizasyon ihtiyacı göz önüne alındığında ülkemiz açısından önemli bir konumda yer almaktadır. Ukrayna, yeni bağımsız devletler içinde Rusya Federasyonu'ndan sonra ikinci önemli ticaret ortağımızdır.

Ukrayna’nın elektrik ihracatı her geçen ay artıyor. “Enerji Bakanlığı”ndan yapılan açıklamada Ukrayna’nın 2008 Şubat ayında elektrik ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 33,2 (229,3 Milyon kv/s) oranında artarak 920,2 milyon kv/s’e yükseldiği bildirildi.
Bakanlık açıklamasında, elektrik ihracatının Ocak-Şubat döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26,9 oranında (384,1 Milyon kv/s) artarak 1 milyar 814 milyon kv/s’e yükseldiği kaydedildi.

Ukrayna’dan en çok elektrik satın alan ülke Macaristan. Bakanlık istatistiklerine göre, Ukrayna’dan Ocak-Şubat döneminde en çok elektrik satın alan ülke 548, 9 milyon kv/s ile Macaristan oldu. Bu ülkeyi sırasıyla Rusya (534,2 Milyon kv/s), Moldovya (390,2 Milyon kv/s) ve Polonya (166 Milyon kv/s) izledi.

Ukrayna 2007 yılında, elektrik enerjisi ihracatını 2006 yılına göre yüzde 5 oranında arttırmış, 4,9 milyar kv/s elektrik enerjisi ihraç etmişti. Uzmanlar, yıl sonuna kadar enerji ihracatının geçtiğimiz seneki yüzde 5’ten daha fazla artış kaydedeceğini belirtiyorlar.

Ukrayna, Moldovya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Beyaz Rusya, Polonya ve Rusya’ya (İhracat 2006 yılında tekrar başladı) elektrik enerjisi satıyor.