6. LESHOW ULUSLARARASI DERİ ve KÜRK MODA FUARI 20 – 22 AĞUSTOS 2011 ALMATI – KAZAKİSTAN

Dünyanın dört kıtasında 20 yıldan beri 200’den fazla fuara imza atan Türkel Fuarcılık,  20 – 22 Ağustos 2011 tarihleri arasında Kazakistan’ın Almatı şehrinde LeShow Uluslararası Deri ve Kürk  Fuarı’nın 6’sını düzenledi.

Türk deri sektörünün önde gelen üreticilerinin yer aldığı fuar, Atakent Expo Fuar Merkezi’nde yapıldı. Türk firmalarının ürünlerinin tanıtıldığı defilelere Kazak halkı oldukça ilgi gösterdi.

Geçtiğimiz yıl Türk firmaları açısından oldukça başarılı geçen fuarda, bu yıl da Türk firmalarına ilgi büyüktü. Fuara olan ilgi en çok geçtiğimiz yıllarda zor günler geçiren deri üreticilerimizin yüzünü güldürdü.  

Ülkemiz menşeli ürünlerin Kazak pazarında olumlu bir imajı bulunmaktadır. Türk malı ürünler kaliteli mallar olarak tanınmakta olup, orta ve üst-orta sınıfa hitap etmektedir. Türk ürünlerinin hali hazırdaki olumlu imajının ülkede yürütülecek yoğun tanıtım faaliyetleri ile güçlendirilmesinde yarar görülmektedir. Bu bakımdan başta ihtisas fuarları olmak üzere ülkede düzenlenen fuarlara katılım büyük önem taşımaktadır.

Türkiye, Kazakistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olması ve kardeş dost ilişkilerimiz nedeniyle ekonomik ilişkiler her geçen gün artarak devam ediyor. Rusya Federasyonu’ndan sonra BDT ülkeleri arasında en büyük yüzölçümüne sahip olan Kazakistan, büyük petrol rezervlerine ve yakın mesafede olan mineral ve metal kaynaklarına sahip. 

Rusya Federasyonu, BDT ülkeleri içerisinde Kazakistan’ın en önemli ticari partneri olup, diğer önemli partnerleri ise Çin, Almanya ve Ukrayna’dır. Türkiye ve Kazakistan arasındaki ekonomik ilişkiler özellikle son yıllarda önemli ölçüde ivme kazanması, Türk deri sektörü için de önemli bir ihracat kapısı olarak görülmektedir. Çin’e en yakın mesafede olan Kazakistan, Türk firmalarının katıldığı fuarda Türk deri ürünlerinin kalitesini ve fiyatlarını da böylece mukayese etmiş oluyorlar.