7. INTERAUTO OTOMOTİV VE YAN SANAYİ FUARI 24 – 28 AĞUSTOS 2011 MOSKOVA

Türkel Fuarcılık24 - 28 Ağustos  tarihleri arasında Moskova’da yapılan “7. Interauto Uluslararası Otomotiv ve Yan Sanayi Fuarı’’nın, Türkiye milli katılımını düzenleyecek. 

 Ülkemiz otomotiv yan sanayi açısından ciddi potansiyel arz eden Rusya’daki

7. Interauto Uluslararası Otomotiv ve Yan Sanayi Fuarı” ayrıca, otomotiv ve yan sanayi konusunda milli katılım ile Moskova’da gerçekleştirilen olan tek fuar olması açısından da büyük önem taşıyor.

 Otomotiv ve yan sanayi sektörüyle ilgili en kapsamlı fuar olma özelliğine sahip

7. Interauto Uluslararası Otomotiv ve Yan Sanayi Fuarı”, Doğu Avrupa’nın en büyük ve en modern fuar salonu olan Crocus Expo Uluslararası Fuar Merkezi’nde yapılacak.

 20’dan fazla Türk firmasının katılacağı fuara, ülkemizde üretilen her türlü yedek parça, Rusya ve çevre ülkelerden gelen alıcıların beğenisine sunuluyor. 

NEDEN RUSYA? 

Otomotiv ve yan sanayi sektörü bugün, Türkiye’de tekstil sektöründen sonra 2. sırada gelen lokomotif sanayi kollarından biri olup, otomotiv parçalarından buji hariç her türlü parça ve yedek parça imalatını gerçekleştiriyor.

 Öte yandan Rusya otomotiv sanayinin şu anki hızlı büyüme trendi ve yan sanayi pazarının potansiyel hacmi düşünüldüğünde, Türkiye otomotiv yan sanayi firmalarının, bu konuda henüz yeni gelişmekte olan Rusya piyasasında vakit kaybetmeden ihracatı geliştirmeye yönelik daha etkin rol almaları gerekiyor.

 Rusya’da 23 milyon araç sahibi geniş çaplı yedek parça, aksesuar ve araba bakım ürünleri tüketiyor. Bu rakamın, yıllık yüzde 5 - 10 arasında büyümesi bekleniyor. Son 10 yılda Rusya’daki araba ve ağır taşıt sayısı oldukça fazla artış göstermiştir ki bu trend bugün de devam ediyor.

 Özellikle servis ekipmanları, yeni servis istasyonlarının ve tamir dükkanlarının sabit büyüme oranı nedeniyle, satış ihtimali yüksek elverişli ürünlerdendir. Bu sektördeki büyüme, Rus ekonomik yapısını genel olarak, geniş kapsamlı etkiliyor.

 Otomotiv ve yan sanayiye yönelik hizmet veren kurumlar ve üreticiler için, gerek ithal otomotivler, gerekse ithal araba bakım ürünleri ve aksesuarları açısından Rusya pazarı ümit vaat ediyor.

 Pazarın genişliği göz önünde bulundurulduğunda kompenant, yedek parça ve servis malzemelerinin Rusya’ya ihraç edilmesi konusunda pek çok olanak mevcuttur ve hacmin  4 milyar dolardan 7 milyar doların üzerine çıkacağı öngörülüyor.